#Torrejon – • La exercițiul de cerc a ajuns pe locul doi, în timp ce la exercițiul de club a fost pe locul trei.

• Bárbara Herrera are 13 ani și a început să practice gimnastica ritmică la vârsta de 6 ani la CD Parque Cataluña, club cu care a concurat în două campionate spaniole la categoria de bază.

• În prezent concurează cu Clubul de Gimnastică San Fernando de Henares sub comanda Sonia Abejón, torrejonera și olimpică la Atena 2004, unde s-a clasat pe locul șapte la seturi, obținând o diplomă
Torrejón de Ardoz se laudă încă o dată cu un nou succes pentru sportivii săi. În acest caz, datorită Bárbarei Herrera, o tânără promisiune a gimnasticii ritmice, care a fost vicecampioană în Spania la echipe la categoria absolută copii în campionatul care s-a desfășurat la Zaragoza în perioada 2-5 iulie. La exercițiul de cerc a ajuns pe locul doi, în timp ce la exercițiul de club a fost pe locul trei. Acest lucru, împreună cu rezultatul coechipierului ei Nohara González la frânghie, a făcut ca în clasamentul general să fie pe locul doi din 43 de echipe participante, cucerind medalia de argint.

Torrejón de Ardoz, 24 iulie 2024. Bárbara Herrera are 13 ani și a început să practice gimnastica ritmică la vârsta de 6 ani la CD Parque Cataluña, club cu care a concurat în două campionate spaniole la categoria de bază. În prezent concurează cu Clubul de Gimnastică San Fernando de Henares sub comanda Sonia Abejón, Torrejonera și Olympian la Atena 2004, unde s-a clasat pe locul șapte la seturi, obținând o diplomă.

Pe lângă această vicecampioană a Spaniei, palmaresul Bárbarei Herrera mai include o medalie de argint în Campionatul Extremadura din 2023 cu Club Nashira și anul acesta medalia de aur în Campionatul Comunității Madrid cu Clubul de Gimnastică San Fernando de Henares.

„Felicitări pentru acest rezultat excelent în Campionatul Spaniei unde ați înfruntat cele mai bune gimnaste din țara noastră la categoria copii. Efortul și munca de-a lungul sezonului au dat roade și vă încurajez să continuați să lucrați la fel și pe viitor”, a spus primarul, Alejandro Navarro Prieto.

Sursa: Torrejonera, Bárbara Herrera, vicecampioana Spaniei la gimnastică ritmică pe echipe la categoria absolută copii